International Conferences. Ukrainian Political Sciences Association

 

Косенко, Степан. РОЗВІДУВАЛЬНІ СЛУЖБИ ЯПОНІЇ // Матеріали ІV-ої міжнародної студентської наукової конференції «Політична праксеологія: розвідка в умовах інформаційного суспільства» / за ред. В.М. Бебика. – Київ: ВАПН, 2018.
 

РОЗВІДУВАЛЬНІ СЛУЖБИ ЯПОНІЇ

 

Косенко, Степан,  

Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 

Інститут міжнародних відносин (Україна, м. Київ), 

Кафедра міжнародної інформації,

бакалавр 

 

АНОТАЦІЯ

Система розвідки та контррозвідки Японії, що включає Інформаційно-дослідне бюро («Найто») при Кабінеті міністрів, військову розвідку та контррозвідку, Управління інформації та досліджень МЗС, Головне поліцейське управління, Управління розслідувань громадської безпеки, Імміграційне управління та Управління безпеки на морі, була розроблена за прикладом США наприкінці ХХ століття.

У статті докладно проаналізовано роботу кожної ланки японської системи розвідки і контррозвідки. Зазначено, що повною інформацією володіє лише дуже вузьке коло осіб, тому включено інформацію лише з відкритих джерел.

Ключові слова: розвідка, контррозвідка, Японія, ЦРУ, США.

 

 

INTELLIGENCE SERVICES IN JAPAN

 

Kosenko, Stepan,  

Kyiv National Taras Shevchenko University, 

Institute of International Relations (Ukraine, Kyiv), 

Department of International Information, 

bachelor 

 

SUMMARY

The intelligence and counterintelligence system in Japan, including the Information Research Bureau (Knight) under the Cabinet of Ministers, Military Intelligence and Counterintelligence, the Office of Information and Research of the MFA, the Chief Police Department, the Office of Public Security Investigations, the Immigration and Maritime Safety Office, was developed by the US example at the end of the twentieth century.

The article includes a detailed analysis of the work of each link of the Japanese intelligence and counterintelligence system. It is noted that only a very narrow circle of people has full information, therefore only information from open sources is included.

Key words: intelligence, counterintelligence, Japan, CIA, USA.

 

 

Інформаційно-дослідне бюро («Найто») при Кабінеті міністрів

 

«Найто» є провідним розвідувальним органом країни. У його функції входить збір інформації, необхідної членам кабінету міністрів для прийняття, перш за все, політичних рішень.

Бюро організаційно складається з наступних функціональних оперативно-інформаційних підрозділів:

 • внутрішньої інформації,
 • зарубіжної інформації,
 • по взаємодії з іншими спецслужбами країни, з державними установами, приватними фірмами та громадськими організаціями,
 • по зв'язках із засобами масової інформації
 • аналітичний

За наявними даними, штат кадрових співробітників ІДБ невеликий – до 80 людей. Однак це не впливає на якість роботи основного розвідоргану країни. Справа в тому, що бюро активно залучає до співпраці агентів з числа завербованих іноземних громадян, а також співробітників державних установ і приватних організацій, що працюють за кордоном.

 

За даними японських журналістів, на співпрацю з ІДБ охоче йдуть співробітники найбільших японських інформаційних агентств і японських торгово-промислових фірм. Тому не виключено, що, зустрічаючись для інтерв'ю з журналістом, наприклад, агентства Кіодо Цусін, будь-якої високопоставлений російський чиновник відповідає на питання, сформульовані аналітиками Інформаційно-дослідницького бюро при Кабінеті міністрів Японії. До речі, кадрові співробітники ІДБ працюють за кордоном, використовуючи зазвичай дипломатичне прикриття.

 

Військова розвідка

 

В основу її розвитку покладено досвід функціонування Розвідувального управління Міністерства оборони США. Незважаючи на зміни, що відбуваються в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні і світі в цілому, першочерговими об'єктами досліджень військової розвідки Японії є збройні сили і оборонний потенціал Росії, КНР і КНДР.

Для видобування інформації використовуються практично всі види розвідки: агентурна, радіотехнічна, радіоелектронна, космічна і спеціальна. Найбільш потужні об'єкти технічної розвідки розташовані на острові Хоккайдо. Спільно з аналогічними засобами армії США вони безперервно ведуть стеження за російським Тихоокеанським флотом і угрупованням Далекосхідного військового округу.

 

Управління інформації та досліджень МЗС

 

Основною функцією японського відомства є збір даних, необхідних для вироблення зовнішньополітичного курсу країни, їх аналіз і вироблення пропозицій керівництву Міністерства закордонних справ. Інформацію, зібрану в основному з відкритих джерел, надсилають посольства Японії, акредитовані в іноземних державах.

 

Одним із завдань Головного поліцейського управління є контррозвідувальне забезпечення державної безпеки. Безпосередньо в ГПУ цим займається Управління охорони, що складається з трьох основних функціональних підрозділів: громадської безпеки, іноземного та слідчого відділів. Основні сили контррозвідки зосереджені в столичному мегаполісі. Аналогічні підрозділи є в усіх префектурах країни.

 

Управління розслідувань громадської безпеки

На відміну від своїх колег з ГПУ співробітники УРГБ займаються контррозвідувальних забезпеченням захисту конституційного ладу країни. Їх "клієнти" - екстремістські організації типу відомої "Аум Сінрікьо", радикальні політичні партії та рухи, які домагаються своїх цілей методами, забороненими конституцією Японії. Структура служби має приблизно таку ж організаційну побудову, як і ГПУ: центральний апарат і префектуральний підрозділ. У своїй роботі співробітники управління спираються на дипломатичні представництва Японії за кордоном, а також використовують інші можливості.

Як і військова розвідка, органи військової контррозвідки організаційно побудовані за зразком аналогічних структур армії США. Співробітники військової контррозвідки є практично у всіх ланках управління починаючи з штабів видів Збройних сил. Вони тісно співпрацюють з офіцерами військової контррозвідки угруповання ЗС Сполучених Штатів, розквартированої на Японських островах.

 

Як складова частина Міністерства юстиції, Імміграційне управління крім свого основного завдання - контролю за в'їздом і виїздом громадян з країни, займається також збором розвідувальної і контррозвідувальної інформації. Для цього застосовується широкий арсенал методів, включаючи спеціальні. Здобута інформація використовується у службовій діяльності управління, а також передається для реалізації в інші спецслужби. Діяльність Імміграційного управління, ні на хвилину не випускающого зі свого поля зору прибулих в країну іноземців, істотно полегшує роботу контррозвідувальних спецслужб. 

 

Управління безпеки на морі (УБМ)

 

Японія одна з небагатьох в світі держав, що має досить значний по протяжності морський кордон. Його охорона покладена на Управління безпеки на морі. Крім цього основного завдання, УБМ здійснює морську розвідку, контролює рибний промисел в 200-кілометровій зоні, залучається для надання допомоги потерпілим в море. У мирний час воно є складовою частиною Міністерства транспорту. У воєнний - передається до складу військово-морських сил. Однак навіть в мирний час сили УБМ виконують свої завдання в тісній взаємодії з ВМС країни, і в першу чергу це стосується ведення розвідки.

 

Організаційне управління складається з центрального апарату та 11 районів. Найбільш важливим з них вважається перший район УБМ. У зону його відповідальності входить острів Хоккайдо, основні його зусилля зосереджені на Сахалінському і південнокурильської напрямках.

 

На оснащенні УБМ є більше 500 кораблів і катерів різних класів. Серед них кораблі океанського класу, патрульні кораблі, кораблі пошуку і порятунку, гідрографічні та кораблі обслуговування навігаційного обладнання. Авіація УБМ налічує понад 60 патрульних літаків і вертольотів. У відповідності з перспективними планами і програмами розвитку передбачається переоснащення сил Управління безпеки на морі новими типами кораблів і літальних апаратів, оснащених найсучаснішою розвідувальної апаратурою.

 

Загальна чисельність особового складу коливається в межах 12 тис. чоловік. Служать в УБМ тільки добровольці після попередньої підготовки у відповідних навчальних центрах. Причому, перш ніж потрапити туди, кандидат обов'язково повинен відслужити в військово-морських силах. Крім того, на узбережжі функціонують радіолокаційні станції (РЛС), що надійно перекривають підступи до узбережжя.

 

Між кораблями, літаками, вертольотами і береговими РЛС Управління безпеки на морі підтримується постійна взаємодія. При необхідності корабельно-авіаційне угрупування УБМ отримує необхідну інформацію від розвідувальних центрів японських Збройних сил, також може посилюватися силами і засобами військово-морських районів. З цією метою питання взаємодії між УБМ і ВМС відпрацьовуються в ході щорічних навчань військово-морських сил Японії. Крім того, сили Управління безпеки на морі регулярно беруть участь в маневрах ВМС США, що проводяться в західній частині Тихого океану.

 

Це далеко не повний перелік спеціальних служб, які використовуються військово-політичним керівництвом Японії для захисту національних інтересів і забезпечення національної безпеки. До них слід додати ще й різні промислові фірми, які активно займаються науково-технічною розвідкою, громадські об'єднання, просто пересічних японців, які вважають своїм громадянським обов'язком надавати всебічну допомогу спецслужбам держави. Звісно, до повної системи розвідувального апарату Японії не дістатись, адже більше половини інформації лежить під грифом «цілком таємно».

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ТА ЛІТЕРАТУРИ:

 1. Japan Intelligence and Security Agencies – Режим доступу: https://fas.org/irp/world/japan/index.html
 2. Контрразведывательный словарь. — Высшая краснознаменная школа Комитета Государственной Безопасности при Совете Министров СССР им. Ф. Э. Дзержинского– Режим доступу: https://counterintelligence.academic.ru/783/%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%BA%D0%B0_%D0%AF%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B8
 3. Спецслужбы Японии – Режим доступу: http://lubyanka.org/spec-text/specslujby-yaponii

 

REFERENCES:

 1. Japan Intelligence and Security Agencies. – Available at: https://fas.org/irp/world/japan/index.html
 2. Counter-intelligence dictionary. – Available at: https://counterintelligence.academic.ru/783/%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%BA%D0%B0_%D0%AF%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B8
 3. Special Services of Japan.  – Available at: http://lubyanka.org/spec-text/specslujby-yaponii

 Создан 17 авг 2018